Čalīt, esi kā supermens – ja velc taitus, neaizmirsi arī šortus, ok?

Sen nav bijis kāds cepiens. Davai [bez davai, gi gi gi] parunāsim par tik garlaicīgu tēmu kā vīrieši un taiti (tights). Nezinu, kā taitus pareizi sauc latviski, jo veicot padziļinātu un ilgstošu pētījumu (trīsdesmit sekundes divos interneta veikalos), viennozīmīgu atbildi neguvu. Sauksim tos par taitiem. Vai leggingiem. Bet noteikti, ne par garajām skriešanas biksēm, jo tas ir tas pats kas Lamborghini saukt par labu automobīli – nē, nopietni – ja jau Lamborghini ir tiiiik ļoooti labs, tad kāpēc to tik maz pērk? (Jā, jā, es nozagu šito stulbo joku no 9vīru žurnāla)

Īsumā: Čalīt, esi kā Supermens un velc taitiem pa virsu šortus. Hoķ apenes.

Garumā:

Vīrieši skrējēji dalās divarpus milzīgās grupās – “tie, kas skrien taitos”, “tie kas skrien normālās biksēs/šortos” un “kaut kas pa vidu”. Jums liekas, ka tas nav svarīgi un man ir padziļinātas psicholoģiskas problēmas? Iespējams. Bet cik es esmu runājis ar citiem cilvēkiem (skrējējiem, neskrējējiem, vīriešiem, sievietēm), šitā tēma ir karsta.

Tātad, kur ir problēma? Reku ir trīs skrējēju modes:

 Skrējējs taitos Skrējējs Šortos Skrējējs taitos un šortos
     

Jābūt aklam, lai nepiekristu, ka skrējējs taitos izskatās neestētiski. Vai arī neizskatās estētiski. Kaut kā tā. Viņš eksponē visu savu ķermeņa daili, palielina CO2 emisiju gaisā un pa lielam ir vainīgs pie tā, ka autovadītāji un dzērāji pie podjika mūs nerespektē (nesauc par “sprotsmen”).

Skrējējs šortos ir tas, kā cilvēkiem būtu jāskrien sacensībās un siltās dienās. Šortu garums variē no temperatūras. Maksimāls soļa platums, minimāla auduma pretestība. Turklāt dzērājs pie podjika sauks par “sportsmen”!!!

Skrējējs taitos, bet ar šortiem pa virsu, ir tāds, kas skrien ne visai ātri, vai arī viņam ir vēsīgi. Bet viņš nejūtas, kā neizdevusies balerīna un rūpējas par apkārtējo skrējēju un līdzjutēju psihi. Turklāt izskatās stilīgi. Un dzērājs pie podjika liks mierā. Visticamāk tāpēc, ka mēģinās saprast – tu esi “sportsmen” vai nē.

Vispābā man ir psichologiski grūti rakstīt par šo tēmu, jo 90% man pazīstamo vīriešu skrien taitos bez šortiem. Puse no vieņiem laikam pārstās ar mani runāt. Otra puse Rēzekne apsaukās par mīksto un norūpējušamiesies. Tomēr es uzņemšos šo risku, jo ir sakrājies. Jo ir apnicis redzēt krānus, mantību, reproduktīvo sistēmu, dibenvaigus un kasīti starp tiem. Un ja vēl tie taiti ir… apspīlēti… vai puscaurspīdigi…. omfg…. Jums liekas, ka es pārspīlēju?

Un vēl bišķi 

Iespējams, ka neizprotu cilvēku drosmi.

Es nekad to tā arī nesapratu. Bet ir dīvaini stāvēt vīriešu barā, kur visiem kaut kas torčī. Un apkārt ir sievietes un bērni un citi puritāņi (piemēram es). Var jau pateikt – “neskaties”, bet tad ir tas pats joks par sievietēm, kurām neskatās acīs.

Ļaujiet man Jūs iepazīstināt ar šortiem – ir garās bikses un ir šorti. Sen senos laikos garās bikses nošķīra vīrus no puišeļiem, kas skraidīja šortos vai Kapri biksēs (piem. Sprīdītis). Mūsdienu skējēju pasaulē garās bikses nozīmē to ka ārā ir vēsi.

Ir vismaz divi veidi šortu – pavisam īsiņi sacensību šorti (saukti par splitiem – dēļ liela šķēluma sānā maksimālai antipretestībai) un ir parasti šorti līdz ceļiem. Ar vai bez tīkliņa… Un garās bikses… ai… sarežģīti… Nee, te ož pēc atsevišķas tēmas. Davai apakaļ pie cepiena par taitiem.

Tātad – taiti ir pieguļošas bikses. Tos var arī saukt par leggingiem, bet leggingi vairāk asociējas ar kautko krāsainu un sieviešu gardrobi. Vīriešiem nepatīk vilkt sieviešu drēbes un nepatīk, ja to dara citi vīrieši, tāpēc vīriešu leggingiem tika izgudrots jauns termins – taiti (tights). True story, bro!

Taiti mēdz būt dažāda garuma – līdz potītei, līdz ikriem (3/4), līdz celim, līdz cisku vidum un pavisam īsi (akdies cik tie skrējēji ir cimperlīgi…). Bet vīrietis ir vīrietis. Un taitos.. to var ļoti labi redzēt. Tik ļoti labi redzēt, ka paliek neērti stāvot taitu kompānijā. Es savulaik biju pret taitiem kā tādiem tieši tāpēc, ka jutos kails. Un no vienas puses tā tas arī ir. Taiti ir funkcionāls apģērba gabals, kas paredzēts aizsardzībai pre aukstumu – kā termoveļa. Vai zeķubikses, no kurām otrklasnieki lepni atsakās. Uz desmit gadiem, līdz sāk snovot un saprot, ka termoveļa tomēr ir štelle.

Savulaik ziemā skrēju garās mitrumizturīgās trennuškās ar flīsi. Un viss bija labi līdz kamēr nesāku skriet nedaudz ātrāk un prasījās kas elastīgāks. Sāku domāt par taitiem, bet… nekādi nesapratu, ko lai dara ar savu kautrību. Pat apcerēju domu iet pie psihoanalītiķa/ psihiatra/ psihoterapeita/ psihologa/ psihopāta.

Man paveicās. Mans psihoanalītiķis/ psihiatrs/ psihoterapeits/ psihologs/ psihopāts arī izrādījās ziemas skrējējs un man ieteica vilkt taitus kopā ar šortiem. Aaaa, whaaa? Bet tas tak ģeniāli – papildu aizsardzībai pret vēju (jo taitus tak velk vēsīgā laikā) un papildu aizsardzība pasaulei no mana… manām.. …. no manis.

Viss problem solved – tagad rudenī/ziemā/pavasarī (nu jā, gandrīz cauru Latvijas gadu) var ērti skriet taitos, bet es nejūtos kails un pārējiem nav jānovēro mana personība ne no vienas puses, ne otras.

Tātad.

Ir trīs skrējēju grupas, kas drīkst vilkt taitus bez šortiem:

 1. Sievietes. Jo tāpat viņas staigā apkārt apspīlētās drēbēs. Izņemot, kad ir paaugstināta temperatūra, jo tad viņas nozog savu vīriešu džemperus un trennuškas un sēž dīvānā zem pleda dzerot tēju. Un ironiskā kārtā sievietes arī velk šortus pa virsu taitiem. Bez atgādinājuma.
 2. Skrējēji, kuriem šorti var nozagt milisekundes no rezultāta (vajag aerodinamiku, kompresiju un citas mārketinga muļķības). Bet ja tādi skrējēji skrien taitos, tad viņiem visticamāk ir arī jaka vai garš krekls un kauč kāda izpratne par profesionālu estētiku. Vai arī viņi finišā ir pirmie, tad apģērbjas un neviens viņu krānus neredz. Vai arī Usains Bolts. Viņš skrien tik ātri, kā zibens… kam ir dibens…
 3. Skrējēji, kuriem taiti izskatās pēc parastām trennūzenēm (plandīgas garas bikses). Es nezinu vai tas ir fizioloģisks, iedzimts vai arī vienkārši neattīstīta kāju muskulatūra, bet tā ir cita tēma.

Visiem pārējiem – velciet šortus!!! Lūdzu. It īpaši ja neskrieniet sacensībās. Bet ja ir auksti – uzvelciet taitus ZEM šortiem. Vienīgais attaisnojums skriet taitos bez šortiem – ja šorti salūza/pazuda/žūst. Vai arī esi supermens/betmens, jo tad tu virs taitiem vilksi apenes.

Ja kāds nepiekrīt, droši. Galvenais, lai Jums pašiem ir ērti un komfortabli, pārējie pacietīsies un apbrīnos.

Noslēgumā – atbildes uz neviena neuzdotiem jautājumiem (forever alone):

 1. Bet kā tad ar aerodinamiku?
  Nu, tur ar taitiem vien nepietiks. Es iesaku skriet 1mm likras hidrotērpā no haizivs ādai līdzīga materiāla ar iezgrieztu muguru ventilācijai un galvā vilkt gāzmasku optimālam VOmax un efektīvai kaloriju uzņemšanai. Bet vispirms – noskriet Razgali 5km distancē (un viņš skrien šortos arī pie -30’C) vai vismaz visus V60 grupas skrējējus pusmaratonā (1h:20m).
 2. Bet šorti pa virsu taitiem ir neefektīvi dēļ papildu berzes starp materiāliem. 
  Nu, ja runāt par efektivitāti, tad skrien šortos. Bet ja ir auksti, ieziedies ar sildošu ziedi.
 3. Un tu tikko nosauci Usainu Boltu par neizdevušos balerīnu?
  Nē. Jo viņš finišē zem desmit sekundēm sporta veidā, kur svarīgas ir milisekundes… Viņam drīkst. Un viņš ir bagāts. Tu esi bagāts?
 4. Nu ko tu piesējies, liksies reiz mierā?
  Viens onkulis teica, ka cilvēkam līdz 50 gadu vecumam ir viedoklis, pēc tam – apziņa. Man vēl nav 50 gadu, turklāt man ir blogs. Iepūt man.
 5. Un kā man ar tevi tagad runāt?
  Nezinu… patiešām nezinu…. Sāksim ar to, ka vari mani noskriet Liepājā 8.aprīlī taitos bez šortiem un man tas būs absolūti okej.

Bučiņāaaaa. XOXO.

6 Comments

 1. Man dziļi vienalga. Velku ko gribu, skrienu kā gribu.

 2. “Bet vīrietis ir vīrietis. Un taitos.. to var ļoti labi redzēt.”
  Tātad Tu iesaki skrējējam maskēties, lai nevarētu redzēt, ka viņš ir vīrietis… 🙂

 3. Pie tiem, kuriem atļauts skriet taitos, vēl vajadzētu pieskaitīt orientieristus. Pa mežu skrienot pat taitos krūmu un koku zari pamanās ieķerties, izraut kādu robu. Plandoši šorti ātrākam skrējējam līdz distances beigām vienkārši neizdzīvos 🙂

 4. 1) mani šī problēma neuztrauc. Vairāk uztrauc, ka tā tevi uztrauc 🙂
  Kā tad ar peldētājiem? Peldēties publiski drīkst? Vai labāk tikai pa vienam?
  Neesmu pētījis ciešbikšus, bet manuprāt visi (izņemot fotogrāfijās attēlotos) lieto arī apakšbikses.
  5. punkts izpildīts 🙂 (lai arī cik grūti man gāja)
  1. punkts… pirmā V60 vieta tālu priekšā, bet otrā smagā cīņā pēdējos kilometros apdzīta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 2018 Bannijs Skrien

Theme by Anders NorénUp ↑